Jak rozpoznać łuszczycę?

Przyczyny łuszczycy wciąż są nieznane. W wielu przypadkach dopiero, gdy objawy stają się nie do zniesienia człowiek zdaje sobie sprawę, że jest coś nie tak i idzie do lekarza. Dlaczego tak często zaniedbujemy własne zdrowie? Nie wiem czy tak popularne stwierdzenie, że żyjemy w pośpiechu, w pogoni za pieniądzem będzie pocieszające, niestety w wielu przypadkach tak jest.

Niektórzy próbują się wypierać, wciąż nie wierzą, że mają łuszczycę. To naturalne. Łuszczycę trzeba zaakceptować, a to wymaga czasu. Dopiero gdy pokochamy siebie, gdy nauczymy się żyć z chorobą, jej leczenie będzie łatwiejsze. Łuszczyca uaktywnia się najbardziej wtedy, gdy się stresujemy, gdy żyjemy w napięciu i mamy dużo trosk.

Jak rozpoznać łuszczycę?


jak rozpoznać łuszczycę
Poradnik łuszczyka


Rozpoznanie łuszczycy często bywa trudne, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Wynika to z faktu, że z dzieckiem trudniej się porozumieć, a pierwsze objawy łuszczycy wcale nie muszą być widoczne gołym okiem.

Na początku łuszczyca objawia się drobnymi grudkami, dopiero po jakimś czasie grudki zmieniają barwę i zaczynają się łuszczyć. Już na początku pojawienia się grudek powinniśmy zachować czujność i sprawdzić czy te grudki mają charakter chwilowy, zanikowy, czy z dnia na dzień zajmują coraz większy obszar ciała. Rozsiane grudki szybko tworzą całe wielkie obszary, ogniska zapalne tak dla łuszczycy charakterystyczne. Jeśli więc zauważymy u siebie czy u dziecka zmienione chorobowo miejsca pokryte srebrzystą łuską możemy mieć praktycznie pewność, że to łuszczyca. Tak wygląda rozpoznanie objawów w przypadku łuszczycy skóry, zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku łuszczycy stawowej.

Jak rozpoznać łuszczycę stawów?


Łuszczyca stawów może na początku dawać objawy podobne do łuszczycy skóry, czyli wystąpienie grudek i krostek na skórze. W późniejszym etapie pojawiają się bóle stawów, obrzęk, sztywność. Nierzadko w przypadku łuszczycy stawów zauważymy też zmiany w obrębie płytki paznokci.

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, a takie choroby lubią chodzić w parach. Cukrzyca, Hashimoto, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, ŁZS  - to tylko niektóre z chorób mogących się pojawić przy "okazji" łuszczycy. Warto więc pozostać czujnym i bacznie obserwować swój organizm.

Oto lista najczęstszych, pierwszych sygnałów, które powinny nas zaniepokoić i zastanowić się czy oby nie mamy choroby autoimmunolgicznej:

- problemy z koncentracją, lęk, częste bóle głowy

- łuszczące się zaczerwienienia na twarzy, krostki przypominające, łuszczycę, egzemę czy trądzik

- nawracająca suchość w ustach

- częste przeziębienia, problemy z zatokami, płucami, alergie, astma

- przewlekłe zmęczenie, nagłe przybieranie na wadze

- spadek nastroju, niepokój

- bóle stawowe, przewlekłe, bolesne

- poczucie wyczerpania i osłabienia spowodowane deficytem witaminy B12

- przemęczenie nadnerczy

- bóle żołądka, gazy, wzdęcia, problemy z zaparciami lub przewlekłe biegunki

- często spuchnięty, nabrzmiały brzuch

Co zrobić, gdy zauważymy u siebie takie objawy?

Oczywiście najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza i sprawdzić, czy nasze podejrzenia sa realne. Jeśli zadziałamy w miarę szybko, mamy szanse powstrzymać rozwój choroby.

Jeśli cierpisz na łuszczycę i masz dość nieskutecznych środków, sterydów i maści, które nie działają, sprawdź SILKUM. Ta maść odkryłam niedawno i jestem z niej bardzo zadowolona. Bardzo szybko poradziła sobie z moim palcem. Przeczytaj moją recenzję tej maści TUTAJ.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

STOP LUSZCZYCY! © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka