Łuszczyca plackowata to jeden z rodzajów łuszczycy. Charakteryzuje się żywoczerwonymi zmianami na skórze często pokrytymi srebrzystobiałą łuską ze względu na przyspieszony proces rogowacenia w obrębie tarcz chorobowych.
Objawy łuszczycy
Na zdjęciu poniżej widać najczęstsze występowanie zmian łuszczycowych na skórze:
Fot. http://www.healthline.com |
Łuszczycę jak widać można podzielić na trzy rodzaje:
Łuszczyca łagodna - obejmuje mniej niż 3% ciała
Łuszczyca umiarkowana - obejmuje 3-10% ciała
Łuszczyca ciężka - obejmuje więcej niż 10% ciała
O tym, którą postać łuszczycy posiadasz zadecyduje lekarz. Zwykły śmiertelnik nie jest w stanie tego ocenić, chyba że... chorujesz już tak długo, że wiesz o łuszczycy wszystko! ;)
Najczęściej dotknięte części ciała leżą na łokciach, kolanach i skórze głowy . Lecz nie jest to regułą - łuszczycę można mieć także na innych częściach ciała.
Leczenie łuszczycy
Jeśli poczytacie na temat łuszczycy plackowatej trochę w internecie szybko zorientujecie się, że niemal na każdej stronie opisywane metody leczenia są takie same. Dlatego z pełną premedytacją wklejam wam fragment Wikipedii byście nie musieli szukać i sprawdzać co tam piszą w wielkim i wszechwiedzącym internecie na temat łuszczycy:
Leczenie złuszczające
maść salicylowa 5–30%
maść mocznikowa 10–20%
maść solankowa (tj. z chlorkiem sodu) 5–10%
oliwa salicylowa 5–7% (stosowana na owłosioną skórę głowy)
maść salicylowo-siarkowa
cignolina 0,025–0,2% albo w tzw. „terapii minutowej” – tj. aplikacja specyfiku na maksymalnie 2 h – w stężeniu powyżej 2%
dziegcie (produkt suchej destylacji drewna; hamujące podział komórek naskórka)
Leczenie redukujące
antralina (Cignolina)
dziegcie roślinne (sosnowy – Pix liquida Pini, brzozowy – Oleum Rusci = Pix Betulae, bukowy – Pix Fagi, jałowcowy – Pix Juniperi) oraz mineralne (Prodermina – Pix Lithanthracis, płyn ze smołą pogazową i saponinami – Liquor Carbonis detergens) w różnych zakresach stężeń, najczęściej 5–20%.
pirogalol (obecnie bardzo rzadko)
kortykosteroidy
witamina D3
retinoidy (Tazaroten 0,05–1% maść)
Źródło: Wikipedia
I teraz pytanie - czy ta propozycja leczenia łuszczycy jest zadowalająca, czy działa?
Zapewne w wielu przypadkach tak. Polecam Ci w ogóle - jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś Czytelniku Drogi udać się po pomoc do lekarza. Nie ma co się samemu diagnozować. Łuszczyca to nie tam jakiś trądzik młodzieńczy! Chociaż oczywiście nie chce nikogo obrazić i trądzik młodzieńczy również może być dokuczliwy! Tylko, że trądzik minie, a z łuszczycą trzeba nauczyć się żyć.
No własnie, a jak nauczyć się żyć z łuszczycą?
Powiem ci jakie są moje propozycje leczenia. Możesz z nich skorzystać, ale nie musisz. Ja mam kilka sprawdzonych metod, takich swoich rytuałów, które bardzo ułatwiają mi życie i sprawiają, że łuszczyca nie wraca :)
Oto one:
1. Kąpiel w soli z Morza Martwego na przemian z solą siarkową - łuszczyca nie lubi monotonii!
2. Po kąpieli zawsze smaruję chore miejsca balsamem do ciała regeneracyjno-ochronnym.
Sklep Naturica |
Odkryłam ten balsam niedawno i od razu pokochałam. Zawiera trzy składniki, które teraz się u mnie najlepiej sprawdzają w walce z łuszczycą czyli: dziegieć brzozowy, biosiarkę i olej konopny. Nie jest tani ten balsam, ale naprawdę skuteczny!
3. A włosy myję szamponem z dziegciem na zmianę z takim zwykłym, też żeby nie przesadzać ;)
Sklep Naturica |
I na koniec moja rada. Testuj, próbuj, szukaj kosmetyków z siarką, z solą z morza martwego, z olejem konopnym, z dziegciem brzozowym. Znajdź coś co najbardziej ci pasuje i trzymaj się tego! Słuchaj rad lekarza - owszem, ale nie daj sobie wciskać cały czas leków! Daj czasami szansę naturze! ;)
Po raz kolejny polecam też PORADNIK PACJENTA! TA KSIĄŻKA MUSI CI SIĘ PRZYDAĆ!
Zamieszczono w nim opisy leków w wolnej sprzedaży i na receptę lekarską (m.in. nowoczesnych leków biologicznych), stosowanych wewnętrznie i zewnętrznie (maści, kremów itp.). Ponadto książka zawiera opisy suplementów diety, kosmetyków i dermokosmetyków, wyrobów medycznych oraz urządzeń specjalistycznych, które mogą pomóc w walce z łuszczycą, złagodzić jej dokuczliwe objawy i poprawić stan skóry.
Dodatkowym atutem Poradnika są zamieszczone w nim dwa słowniki: minisłowniczek trudniejszych terminów z zakresu kosmetologii i dziedzin pokrewnych oraz słownik wszystkich składników kosmetyków i suplementów diety, które zostały opisane w książce. Ten drugi zawiera spolszczenia i definicje nazw substancji chemicznych oraz podaje w skrócie ich działanie.
Witam. Bardzo super blog. Też zmagam sie z łuszczycą i cały czas 'sprawdzam' swoje ciało na różne preparaty potrawy przyprawy, i obserwuje zmiany. Ja mogę powiedzieć że na szczęście mam łuszczycę tylko na głowie. Ale i tak jest uciążliwa. Będę śledZić profil 😊 pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za miłe słowa. Serdecznie zapraszam do czytania mojego bloga. Ostatnio mam mało czasu na pisanie, ale staram się, żeby przynajmniej 2 artykuły w miesiącu się pojawiły :)
UsuńWitam. Nigdzie nie moge zbalezc informacji o tym jak luszczyca sie zaczyna. Jakie sa jej pierwsze objawy. Bylam z corka u dermatologa i nawet pani doktor nie jest pewna czy to azs, jakas wirusowka czy poczatki luszczycy (choc watpie by wirus "trwal" okolo 3 lat). Czy moglaby pani choc w skrocie opisac jak zaczela sie u pani luszczyca?
OdpowiedzUsuńAnna u takiego małego dziecka trudno będzie rozpoznać łuszczycę :(
OdpowiedzUsuńU mnie łuszczyca zaczęła się jak byłam na studiach. Łuszczyca zaczyna się od zmian na skórze, które pokrywają się taką srebrną specyficzną łuską. Te zmiany pojawiają się, a gdy je zaleczymy znikają nie pozostawiając blizn. Zmiany z łuszczycowe pojawiają się najczęściej na zgięciach rąk, nóg... na paznokciach, głowie. A co się z twoim dzieckiem? Jakie ma objawy? Możesz dokładnie opisać?