Zrób sobie maść i szampon na łuszczycę

Wierzycie w medycynę naturalną? Lubicie domowe sposoby na różnego rodzaju dolegliwości? Próbowaliście kiedyś zrobić sobie krem, maść lub balsam? W takim razie polecam wypróbować moje przepisy. Dziś podam wam dwa fajne przepisy na domowe kosmetyki, które znalazłam w internecie. Jeszcze ich nie próbowałam, więc nie mówię tego z autopsji, ale widziałam pozytywne komentarze, że działają! Warto więc wypróbować, co masz do stracenia! :)

Pierwszy przepis to przepis na szampon na łuszczycę:

1 szklanka wody
1 łyżka sody oczyszczonej
1 łyżka octu jabłkowego
olej kokosowy

Mycie głowy domowej roboty szamponem na łuszczycę składa się z trzech kroków. 

KROK 1: wymieszaj sodę w szklance wody. Całość wylej na głowę i dokładnie masuj skórę przez kilka minut. 

KROK 2: wymieszaj ocet jabłkowy w szklance wody. Całość wylej na głowę i dokładnie masuj skórę przez kilka minut. 

KROK 3: na koniec nałóż na włosy olej kokosowy tak jak to robisz z każdą inna odżywka do włosów. Odczekaj kilka minut i spłucz ciepłą wodą.

Najlepsze wyniki osiągniesz jeśli będziesz ten przepis wykorzystywać przynajmniej 3 razy w ciągu tygodnia.

Źródło przepisu:  http://icarrie.hubpages.com/hub/Natural-Psoriasis-Shampoo-Scalp-Psoriasis-Remedy

A teraz przepis na maść na łuszczycę:

pół szklanki oleju kokosowego
1/4 szklanki oliwy z oliwek
pół szklanki płatków owsianych

Olej kokosowy rozpuść w mikrofali. Dodaj oliwy z oliwek i płatki owsiane po czym dokładnie wymieszaj. Odstaw mieszaninę na kilka dni. Po kilku dniach całość powinna się "zsiąść" i przybrać konsystencję maści. Maść przełóż do słoiczka i trzymaj w lodówce. Smaruj łuszczące się miejsca kilka razy dziennie.

Źródło przepisu: https://thehappyidiot.wordpress.com/2013/09/23/make-your-own-monday-psoriasis-anti-itch-ointment/

W czym tkwi sekret tych dwóch przepisów? Dlaczego akurat takie domowe kosmetyki miałyby działać? Co wspólnego maja produkty spożywcze z leczeniem zmian łuszczycowych?

Odpowiedź jest banalnie prosta - wszystkie składniki użyte do tych przepisów są naturalne!

Olej kokosowy, oliwa z oliwek, płatki owsiane - to produkty które nie maja w sonie konserwantów, barwników, sztucznych perfum. Łuszczyca nie lubi chemii i sztuczności. Dlatego warto sięgać po naturalne sposoby.

Olej Kokosowy 
Olej kokosowy - zawiera kwas laurynowy, który jako ciekawostka powiem - występuje również w mleku matki i odpowiada za naszą odporność. Olej kokosowy jest bardzo delikatny, ma działanie nawilżające, regenerujące, natłuszczające. Zawiera witaminy: A, E, B, C oraz witaminy z grupy B, mikroelementy, aminokwasy.
Olej kokosowy warto stosować na skórę do łagodzenia zmian i do wspomagania w regeneracji, ale warto także go spożywać. Na oleju kokosowym można smażyć, można go również dodawać jako dodatek do potraw.

Oliwa z oliwek - ma działanie silnie natłuszczające, sprawia, że skóra przez dłuższy czas jest nawilżona i delikatna. Oliwa z oliwek zawiera witaminy A, E, D i K. Pamiętajmy jednocześnie, że oliwa z oliwek jest bardzo tłusta i może zatłuścić nam ubrania, a jeśli stosujemy ją na włosy to też róbmy to umiejętnie, bo gdy nałożymy jej zbyt dużo włosy będzie trudno umyć i będą sprawiały wrażenie ciągle tłustych, niedomytych.

ocetjablkowy.net.pl
Ocet jabłkowy - ma działanie antygrzybicze, przeciwbakteryjne. Zawiera cenne dla naszego organizmu przeciwutleniacze,które mają działanie przeciwzapalne. Ocet jabłkowy podobnie jak oliwa z oliwek czy olej kokosowy idealnie nadaje się do spożywania. Jeśli będziemy spożywać ocet jabłkowy czy to samodzielnie czy wraz z różnego rodzaju potrawami możemy się także spodziewać efektów odchudzających! Tak więc jak widać warto włączyć ocet jabłkowy do swojej diety! To samo zróbcie z oliwą z oliwek i olejem kokosowym.

Masz dość łuszczycy? PRZECZYTAJ!
Czytaj dalej...

Kosmetyki siarkowe na łuszczycę

Kosmetyki siarkowe na łuszczycę - słyszeliście już o nich? Pewnie myślicie - czego to ludzie nie wymyślą - ale dobrze, że wymyślają! Dzięki temu mamy dużo różnych sposobów na walkę z łuszczycą. Jeśli jedna z metod szwankuje, albo przestaje działać zawsze możemy sięgnąć po inną. I w ten własnie sposób radzę sięgać po kosmetyki siarkowe, a nie pożałujecie :)
Kosmetyki siarkowe są bezpieczne, także bez obaw - jeśli nie zadziałają na pewno nie zaszkodzą.

Dlaczego warto sięgać po kosmetyki siarkowe na łuszczycę?


Na początek słów kilka o siarce.

Siarka to pierwiastek chemiczny znany już w czasach prehistorycznych. Można o niej przeczytać w Biblii i dziełach Starożytnych poetów. W przyrodzie siarka występuje dość obficie. Jest składnikiem białek roślinnych, zwierzęcych, wchodzi w skład paliw kopalnych. Siarka występuje także we wszystkich niemal komórkach ludzkiego organizmu. W organizmie dorosłej osoby jest prawie 100 g. siarki!
I od razu nasuwa się pytanie - skoro siarka występuje w naszym organizmie w takich ilościach, to czy używanie kosmetyków, które zawierają na pewno mniejsze jej ilości może nam zaszkodzić? Odpowiedź jest krótka: NIE.

Siarka jest bardzo ważnym makroelementem, którego brak nasz organizm odczuwa dość boleśnie. 

niepokój
zmęczenie
bóle stawowe
kłopoty ze wzrokiem
zły nastrój

To objawy, które odczuwamy wewnątrz siebie. Nic przyjemnego prawda? Ale to jeszcze nie koniec! Innymi objawami widocznymi gołym okiem są:

wypadające, szorstkie włosy
łamliwe paznokcie
brzydka cera

a także

ŁUSZCZYCA!

I teraz pierwsze co nasuwa nam się na myśl jest: "Skoro niedobór siarki powoduje takie spustoszenie w naszym organizmie to jak go uzupełnić?"
Najprostszym rozwiązaniem jest spożywanie produktów bogatych w siarkę, a są nimi:

ziemniaki, rzodkiewka, kapusta, kalafior, chrzan, gruszki, pasternak, rzepa, soja, pomidory, cebula, figi, groch, fasola, sałata, dynia, kukurydza, majeranek, porzeczka, seler, awokado, szparagi.

Siarka występuje także w mleku i jego przetworach, jajach, rybach, drobiu.

W czasach świetności medycyny ludowej siarka była często wykorzystywana do leczenia stawów, chrząstek stawowych, schorzeń skórnych. Jej działanie opierało się na silnych właściwościach odtruwających, regenerujących, rewitalizujących cały organizm. Zaczęło się od medycyny ludowej, a skończyło na badaniach naukowych, które potwierdziły jej lecznicze działanie.

I podejrzewam, że w ten właśnie sposób siarkę zaczęto używać do produkcji kosmetyków i innych środków leczniczych, które wspomagają walkę z chorobami skóry.

No! To teraz już wiesz dlaczego warto sięgać po kosmetyki siarkowe mając łuszczycę, teraz pytanie jakie kosmetyki i gdzie ich szukać.

Kosmetyki siarkowe na łuszczycę


Jak to się mówi "Przeczytałam cały internet i.." znalazłam kosmetyki moim zdaniem godne uwagi. Bardzo dobre opinie, jeśli wierzyć internautom (a do tej pory raczej im wierzyłam i nie zawiodłam się) mają tak zwane Balneokosmetyki.

Balneokosmetyki Malinowy Zdrój to kosmetyki z leczniczą, najsilniejszą na świecie wodą siarczkową, borowiną, białą glinką i ekstraktem z kory wierzby. Woda siarczkowa jest silnie zmineralizowana, ma wysoką zawartość siarki bioaktywnej oraz szereg innych makro i mikroelementów. 
Balneokosmetyki mają naturalny skład, nie zawierają substancji szkodliwych, a więc nie uczulają, a działają delikatnie aczkolwiek skutecznie.

Gdzie je kupić?

Chyba wciąż najlepiej w internecie. Chociaż często bywam w sklepach z kosmetykami, to nie znalazłam ich w żadnym sklepie w tak zwanym realu. Nie wiem, możliwe, że nie te sklepy odwiedzam, może powinnam zajrzeć też do apteki, ale jakoś ja wolę kupować w sieci. Jest szybko, wygodnie i przede wszystkim tanio! Na pewno taniej niż w niejednej aptece czy drogerii.

Ja najtaniej całkiem niezły zestaw balneokosmetyków znalazłam w Sklepie Naturica.  Znajdziecie tam mydła, żele, kremy do rąk, szampony, maski. Co wybrać? To zależy od was, ja nie wiem czego wam potrzeba. Wybierzcie na początek jeden z kosmetyków, wypróbujcie, a potem sami zdecydujecie czy kupicie jeszcze coś do kompletu, czy odpuszczacie.
Jedno wam tylko doradzę i jest to rada, która dotyczy nie tylko łuszczycy.
Jeżeli zmagacie się z jakąkolwiek chorobą skóry czy alergią warto sięgać po całe zestawy kosmetyków, szczególnie jeśli okaże się, że jakaś seria działa na waszą skórę korzystnie. Działajcie kompleksowo, bo tylko w ten sposób wygracie z chorobą!

Na koniec chciałam wam podrzucić jeszcze jednego linka.
W Sklepie Naturica znalazłam jeszcze jeden fajny kosmetyk na łuszczycę. Nie jest to co prawda żaden z balneokosmetyków, ale też jest fajny i działa!




Mydło siarczkowe dzięki wysokiej zawartości wody siarczkowej działa nie tylko w sposób oczyszczający ale i odświeżający. Dzięki zmineralizowanemu mydłu skóra całego ciała staje się znacznie lepiej nawilżona oraz odżywiona przez co prezentuje się zdrowiej, ładniej oraz promienniej.

Mydło wpływa także na niwelowanie i zapobieganie pojawianiu się nieestetycznych i często bolesnych zrogowaceń. Po kilku stonowaniach zaobserwować można także wyrównanie kolorytu oraz wygładzenie skóry.

Teraz po przeczytaniu tego artykułu co myślicie o siarce i kosmetykach siarkowych na łuszczycę?

Masz dość łuszczycy? PRZECZYTAJ!
Czytaj dalej...

Dziegieć brzozowy na łuszczycę

Wiecie, że dziegieć brzozowy to doskonały środek na łuszczycę? Przekonałam się o tym już nie raz dlatego postanowiłam, że dzisiejszy artykuł poświęcę dziegciowi.


Dziegieć brzozowy to ciemnobrązowa, lepka ciecz powstająca w wyniku rozkładowej suchej destylacji kory brzozowej. Proces produkcyjny dziegciu trwa wiele godzin. W specjalnie przygotowanych dołach ziemnych układa się stosy drewna uszczelnia je mchem i gliną oraz obsypuje ziemią. Powstała podczas palenia substancja spływa do glinianego naczynia umieszczonego na dnie dołu. Dziś nie jest już żadna tajemnicą jak przebiega ten proces, ale w czasach gdy dziegieć był bardzo cenioną substancją tylko nieliczni mogli wiedzieć jak skonstruować taką smolarnię.
Ano własnie, skoro już o historii mowa, zatrzymajmy się chwilę na tym temacie.

Dziegieć brzozowy  - łyk historii



Ostatnio zastanawiałam się dlaczego dziegieć kiedyś był tak ceniony i wykorzystywany do wielu różnych celów, a dziś... mało kto o nim słyszał. Hmmm, wina obarczyłabym chyba koncerny farmaceutyczne i ogólny trend zmierzający moim zdaniem donikąd. Jak to się mówi najciemniej pod latarnią, najprostsze rozwiązania są najlepsze, dlaczego więc szukamy rozwiązań skomplikowanych i drogich? Bo wydaje nam się, że jak wydamy pół pensji na lekarza, drugie pół na drogie leki, to zostaniemy wyleczeni z łuszczycy. Niestety ani drogie leki, ani drogi lekarz nam nie pomoże. Z łuszczycą musimy nauczyć się żyć i wcale nie musimy wydawać dużej kasy na specyfiki, które mogą nam pomóc. Ja postawiłam na dziegieć brzozowy. 

No tak miały być historyczne ciekawostki, a ja jak zwykle robię dygresje... ;)

No to BAM!

CIEKAWOSTKI O DZIEGCIU BRZOZOWYM:

* Stare porzekadło mówi: "Łyżka dziegciu potrafi zepsuć beczkę miodu", ale tak naprawdę nasi pradziadkowie nie mogli się bez niego obyć. dziegieć brzozowy leczył (i nadal to robi!) niemal każdą chorobę skóry, a jeszcze 100 lat temu nie mieliśmy aż tak wielu kosmetyków, farmaceutyków na schorzenia skórne i wysypki.

* W medycynie ludowej dziegieć brzozowy wykorzystywany był jako środek antyseptyczny i dezynfekujący, leczono nim zwierzęta domowe (choroby racic, kopyt, kości), wykorzystywano go jako smar, klej, uszczelniacz, obronę przed robactwem (smarowano nim lniane ubrania).

* Dziegieć brzozowy stał się tematem przysłów, występował także w utworach słynnych pisarzy i poetów polskich, pisali o nim np.: Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Naruszewicz, Eliza Orzeszkowa, Jan Stanisław Bystroń, Andrzej Sapkowski oraz Jacek Kaczmarski.

Jak więc widzicie dziegieć brzozowy to nie żadne odkrycie. Znany jest już od setek lat, tyle, że ostatnio prawie całkowicie zapomniany.
Szkoda marnować jego cennych właściwości, więc jeśli masz łuszczycę i szukasz sposobu by się jej pozbyć, to myślę, że własnie znalazłeś dobre rozwiązanie :)

Lecznicze właściwości dziegcia brzozowego


Dziegieć brzozowy wykazuje silne działanie:
odkażające
przeciwzapalne
przeciwświądowe
znieczulające miejscowo
wysuszające
przeciwpasożytnicze
przeciwgrzybiczne

Wykorzystywany jest w dermokosmetyce i do produkcji farmaceutyków np. maści leczniczych. Ja jednak polecam "czysty dziegieć brzozowy", wtedy jego stężenie będzie większe i co za tym idzie działanie skuteczniejsze.


- osobom cierpiącym na łuszczycę
- chorym na łojotokowe zapalenie skóry
- wszystkim którzy zmagają się z łupieżem
- nastolatkom mającym wypryski skórne
- tym, którzy mają atopowe zapalenie skóry lub borykają się z jakimikolwiek innymi chorobami skóry

Zastosowanie dziegciu jest proste, wystarczy nakładać go regularnie na skórę i czekać na efekt :)

PAMIĘTAJCIE JEDNAK O TYM ŻE:

! długotrwałe stosowanie na dużych powierzchniach skóry wymaga konsultacji lekarskiej
! po zastosowaniu dziegcia na skórę nie należy wystawiać jej na działanie promieni słonecznych
! nie można preparatu stosować w ciąży
! nie wolno go także nakładać na otwarte rany

Masz dość łuszczycy? PRZECZYTAJ!

Czytaj dalej...

Łuszczyca - podstawowe informacje

Łuszczyca nie należy do przypadłości, z którymi walczy się w sposób łatwy i doraźny. Należy dodać, że w zależności od indywidualnych uwarunkowań danej osoby, choroba może przebiegać w różnych stopniach zaawansowania. Z uwagi na występowanie zmian skórnych praktycznie na całym ciele, osoby chorujące na łuszczyce bardzo często są stygmatyzowane, z uwagi na obawę zarażenia się ową chorobą. Nic bardziej mylnego – łuszczycą nie można „nabyć”, poprzez kontakt z osobą chorą. Pamiętajmy, że podstawą walki z każdym schorzeniem, jest prawidłowe nastawienie psychiczne – nastawienie pozytywne, dodajmy. A o depresji przy łuszczycy zapraszam do poczytania tutaj


Walkę z łuszczycą powinniśmy rozpocząć od odpowiedniej diety, dzięki której eliminujemy produkty wywołujące lub potęgujące zmiany skórne. Najczęściej do takich produktów należy nabiał oraz produkty tłuste. Niektóre z przypraw również mogą potęgować zmiany skórne. Reasumując, stosujemy zasadę eliminacji produktów, które nam szkodzą, stosując się jednocześnie do zasad zdrowego odżywiania.


Z uwagi na charakter choroby, bardzo ważnym aspektem w jej zwalczaniu jest odpowiednia pielęgnacja skóry skóry łuszczycowej. Skóra osoby chorej na łuszczycę jest sucha oraz popękana. Bardzo ważnym jest odpowiednie nawilżenie. Rynek oferuje sporo produktów, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia oraz niwelują efekty łuszczenia się skóry. Nie należy zapominać, że bardzo ważnym jest odpowiednie nawodnienie organizmu, bowiem nasz organizm w momencie braków pobierze zapasy, co zaowocuje spotęgowaniem dolegliwości skórnych.
 Sponsor wpisu sklep.kfd.pl odżywki i suplementy diety
 Sponsor wpisu sklep.kfd.pl odżywki i suplementy diety


W walce z łuszczycą bardzo ważnym jest, aby wszelkie
infekcje zostały do końca wyleczone, albowiem badania pokazały wpływ infekcji z występowaniem objawów łuszczycy. Pamiętajmy zatem, aby przestrzegać zasad higieny zdrowia.


W przypadku zaistnienia choroby, pomocne mogą się okazać kortykosteroidy. Z uwagi na miejscowe działanie, są aplikowane bezpośrednio na dotkniętą chorobowo skórą oraz swym przeciwzapalnym działaniem zmniejszają przykre dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tego typu leków musi odbywać się za konsultacją lekarską.


Słowem końcowym pragnę wspomnieć o tym, że o kondycji osoby chorej na łuszczycę również decyduje stres. Może on doprowadzić do pogorszenia się stanu skóry, a w niektórych wypadkach wywołać chorobę ze stanu tzw. „uśpienia”.


Pamiętajmy zatem, że walka z łuszczycą nie należy do łatwych, zaś osoby nią dotknięte czują się momentami bezradne. Jeśli dotknie i nas, nie załamujmy się – pozytywne myślenie to klucz do sukcesu.
Czytaj dalej...

Jak walczyć z łuszczycą na głowie?

Witajcie Kochani!

Dzisiaj chciałam wam przedstawić kilka sprawdzonych sposobów na walkę z łuszczycą na głowie. 
Łuszczyca na głowie jest chyba najbardziej upierdliwą formą tej choroby. O ile pielęgnacja skóry na łokciach, kolanach czy dłoniach jest dość prosta, o tyle wykwity na owłosionej skórze sprawiają więcej problemów.

Nie martwcie się jednak - łuszczyca to nie wyrok, da się z nią żyć! Za chwile podam wam kilka fajnych, sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z łuszczyca na głowie.

Jak walczyć z łuszczycą na głowie?


www.czytelniamedyczna.pl

Preparaty ziołowe

Wiele razy czytałam o tym, że zioła są bardzo pomocne w leczeniu różnych chorób i dolegliwości w tym łuszczycy. To potwierdzone i sprawdzone. 
Kwas g-linolenowy ma bardzo dobry wpływ na leczenie łuszczycy skóry głowy. Jest on pośrednim produktem w przemianie kwasu linolenowego (niezbędny dla organizmu nienasycony egzogenny kwas tłuszczowy) do kwasu dihomo-g-linolenowego i kwasu arachidonowego.

Gdzie szukać tego kwasu?

Naturalnym źródłem tego kwasu jest olej otrzymywany z:
- nasion czarnej porzeczki
-wiesiołka jednorocznego
- wiesiołka dwuletniego
- ogórecznika lekarskiego

Szczególnie cenionymi ziołowymi preparatami wspomagającymi leczenie łuszczycy głowy są tabletki z wiesiołka, które powinny być regularnie przyjmowane 3 razy dziennie po 2 kapsułki.

Słyszeliście o Betasolu?

Betasol to lek aktywizujący układ enzymatyczny, zawierający wyciągi płynne z naowocni fasoli, korzenia łopianu, korzenia wilżyny, korzenia rzewienia, ziela skrzypu, ziela gryki, owoców bzu czarnego i liści brzozy. Zaleca się stosowanie go 3 razy dziennie po jednej łyżeczce na pół szklanki wody. 

Mieszanka ziołowa na łuszczycę skóry głowy:

kwiat bzu
liść pokrzywy
ziele fiołka trójbarwnego
korzeń mydlnicy
korzeń łopianu

Wszystkie zioła dokładnie mieszamy i robimy z nich napar. Napar z jednej łyżki tej mieszanki  na dwie szklanki wody pijemy po jedzeniu w dwóch porcjach np. jedna szklanka po obiedzie, jedna po kolacji.

Kolejną bardzo korzystnie działającą rośliną na łuszczycę głowy jest dziegieć brzozowy. O dziegciu brzozowym napisze wam więcej w kolejnych postach, więc dziś będzie tylko w skrócie.
Dziegieć brzozowy to ciemny oleisty płyn o ostrym, charakterystycznym zapachu. Wykazuje silnie działanie redukujące, odkażające, przeciwświądowe, miejscowo znieczulające, przeciwzapalne, przeciw pasożytnicze, wysuszające i przeciwgrzybiczne.
Szukajmy więc kosmetyków zawierających dziegieć brzozowy lub stosujmy preparat dziegciowy na wszystkie miejsca z łuszczycą, bez względu czy jest to skóra, paznokcie czy włosy.

Fototerapia

Fototerapia to kolejna z metod na leczenie łuszczycy skóry głowy. Gdy leczymy się ta metodą lekarz zwykle zaleca przyjmowanie na 2 godziny przed naświetlaniem psolareny, czyli substancje, które znajdują się w niektórych roślinach np. dziurawcu czy pasternaku. 
Jednak nie jest to jedyne wskazanie. Czasami stosuje się bowiem inne preparaty, które maja jedynie zastosowanie w przypadku fototerapii, są to np.: Oxolaren czy Metotrexat.

Niestety jak już wielokrotnie pisałam łuszczycy nie da się wyleczyć, możemy jedynie łagodzić jej objawy i na tym się najbardziej skupmy. 
Na nic nasze nerwy (bo one jeszcze bardziej przyspieszą i zezłośliwią wykwity skórne), na nic płacz.

Jeśli mamy zdiagnozowana łuszczycę, musimy się nauczyć z nią żyć, a pomocne będą w tym wypadku moje rady:

* Jedz ryby i używaj olejów roślinnych, bo zawierają mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy D, które to są twoimi sprzymierzeńcami

* Jedz dużo czerwonych winogron, pietruszki, sałaty, marchewek i czosnku.

* Unikaj natomiast wędlin ze sklepu, mięsa wieprzowego i podrobów

* Zapomnij o istnieniu czekolady, kawy, kakao, miodu

* Ograniczaj warzywa strączkowe i ostre przyprawy

* Używki są nie dla ciebie, więc rzuć palenie i przestań pić alkohol

* Unikaj słońca

* Po umyciu włosów płucz skórę naparem z szałwii i rozmarynu

* Jeśli lubisz kąpiele, dodawaj do wody sól karnalitowa z Morza Martwego (w takim roztworze możesz też moczyć włosy)


Mam nadzieję, że moje rady choć trochę wam pomogły!

Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby wpisujcie się!

POZDRAWIAM i powodzenia w walce z łuszczycą głowy i nie tylko :)

Czytaj dalej...

Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów dotyczy 5-7 % ludzi chorych na łuszczycę. Wśród nich u 5% choroba rozpoczyna się w wieku rozwojowym. Przyczyny łuszczycowego zapalenia stawów nie są jasne. Niektórzy lekarze obarczają za chorobę czynniki genetyczne, inni twierdzą, że wszystkiemu winne są czynniki środowiskowe - urazy, paciorkowce, retrowirusy.

Niektóre osoby cierpiące na łuszczycowe zapalenie stawów długo nie wiedzą, że chorują na tą własnie chorobę, bo nie daje ona żadnych konkretnych objawów, a wyprysk skórny pojawia się dopiero później. 

U niektórych jednak pojawiają się bardzo charakterystyczne objawy, które widać "gołym okiem", a są to:

- bóle stawowe, sztywność i obrzęk stawów, ograniczenie ruchomości
- bóle dziwnego pochodzenia i tkliwość pięt, żeber, kręgosłupa
- nawracające zapalenie palca (charakterystyczne jego wygięcie tzw. "palec kiełbaskowy")


Fot. choroby-zdrowie.pl

- skrócone, zniekształcone palce

Łuszczycowemu zapaleniu stawów bardzo często towarzyszy dna moczanowa. 

Czy można jeszcze szukać u siebie innych niepokojących objawów świadczących o łuszczycowym zapaleniu skóry? 

Jak już pisałam, niektórzy długo żyją w nieświadomości, że cierpią na tą podłą chorobę. Jeśli nie daje ona żadnych konkretnych świadczących o swoim istnieniu objawów można obserwować siebie i doszukiwać się pewnych nieprawidłowości w:

OCZACH


Fot. okulistyka.mp.pl

Mamy częste zapalenie spojówek, czasami dochodzi do zapalenia błony naczyniowej oka.

PAZNOKCIACH


Fot. dermoklinika.pl

Żółte plamy na paznokciach, rowki w płytce paznokcia, zgrubiałe, łuszczące się paznokcie.

SKÓRZE

Fot. www.leksykonmasazu.pl

Zrogowaciała, łuszcząca się skóra z grudkami. Typowy wyprysk łuszczycowy.

Objawami świadczącymi o łuszczycowym zapaleniu stawów mogą być także: 

- uszkodzenie zastawek serca, zapalenie aorty, bóle w klatce piersiowej, duszności, omdlenia

- przyspieszony rozwój miażdżycy, powikłania miażdżycy

Jak widać łuszczycowe zapalenie stawów nie jest łatwe do rozpoznania, ani tym bardziej łatwe do leczenia. Możemy diagnozować się sami, ale nie podejmujmy pochopnych decyzji ani nie siejmy niepotrzebnie paniki, aż nie potwierdzimy diagnozy u lekarza.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie łuszczycowego zapalenia stawów?


Lekarz może rozpoznać u nas chorobę na podstawie trzech przesłanek:

- Widocznych zmian na skórze

- Badania krwi
- Badania kręgosłupa i stawów (zdjęcia radiologiczne i rezonans magnetyczny)


Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów


Leczenie tej przykrej choroby polega na jej zahamowaniu. Ważne jest aby jak najszybciej rozpoznać i rozpocząć terapię, bo ŁZS może postępować bardzo szybko i prowadzić do ciężkich powikłań. 

Oprócz tego, że powinniśmy mieć swojego dermatologa niezbędna jest konsultacja z reumatologiem. Nie należy bagatelizować tej choroby, bo dziś może wyglądać niegroźnie, a jutro już może być bardzo źle. 


W leczeniu ŁZS stosuje się leki przeciwzapalne, leki modyfikujące działanie układu odpornościowego, glikokortykosteroidy, leki hamujące niszczenie stawów.


Oprócz tego bardzo ważna jest:


- odpowiednia dieta

- fizykoterapia
- ćwiczenia
- odpoczynek
- wsparcie psychiczne


Czy możliwe jest całkowite wyleczenie łuszczycowego zapalenia stawów?


Niestety tak samo jak w przypadku łuszczycy skóry, choroba ta ma przebieg przewlekły i możliwe jest jedynie zminimalizowanie jej objawów. Można żyć tak aby nie prowokować nasilenia się objawów, można przyjmować leki, które złagodzą ból i cierpienie, ale wyleczyć całkowicie ŁZS jeszcze nikomu się nie udało. 


Masz dość łuszczycy? PRZECZYTAJ!



Czytaj dalej...

Łuszczyca paznokci

Łuszczyca paznokci jest jednym z najbardziej dotkliwych problemów dotyczących paznokci. Jest chorobą nieuleczalną i niezwykle dokuczliwą. Leczenie łuszczycy paznokci jest niestety tylko i wyłącznie objawowe. Przy dobrej pielęgnacji dłoni możemy zapobiegać jej nawrotom. Jak rozpoznać łuszczycę paznokci? Jak sobie z nią radzić? Przeczytaj ten artykuł, dowiesz się wszystkiego.

Fot. medonet.pl

Trudno ustalić przyczyny łuszczycy paznokci. Wiadomo jedynie tyle, że najczęściej zaczyna się w wieku dojrzałym, że nie jest zakaźna ale za to uwarunkowana genetycznie. Łuszczyca paznokci podobnie jak i łuszczyca skóry najczęściej uwidacznia się pod wpływem stresu lub po przebytej infekcji. 

Po czym rozpoznam, że mam łuszczycę?


Normalnie nasze paznokcie mają gładką płytkę, w przypadku łuszczycy następuje bardzo szybko rozrost naskórka, który powoduje tworzenie się czerwonych, złuszczających się blaszek.

Inne zmiany łuszczycowe widoczne na paznokciach to:

- kruchość paznokci
- zgrubienia
- pomarszczenia
- bruzdy 
- plamy na płytce paznokciowej w kolorze żółtym lub brązowym
- rozdwajanie się paznokci

Jak wspomagać paznokcie?


Chociaż łuszczycy paznokci nie da się wyleczyć, to możemy się wzmacniać i dbać o paznokcie tak, by zahamować dalszy rozwój choroby.

W tym celu warto:

- Łykać witaminę B7 3 razy dziennie podczas posiłku
- Pić herbatkę ze skrzypu lub pokrzywy przynajmniej raz dziennie
- Wzbogacić dietę o wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się m.in. w tłustych rybach, siemieniu lnianym
- Przyjmować olej z nasion wiesiołka w tabletkach 3 razy dziennie wraz z posiłkami
- Jeść więcej produktów, które zapobiegają niedoborom cynku np.: fasolę, orzechy, zarodki pszenicy, owoce morza, jajka, wieprzowinę, wątróbkę
- Zamiast zwykłego mydła używać specjalnych mydeł np. z wyciągiem z dzięgcia

Nie zapominajmy o ochronie!


Jeśli masz wysuszone i kruche paznokcie wcieraj w nie wazelinę, tłusty krem lub olejek np. arganowy. Jeśli robisz to przed snem, nie zapomnij o bawełnianych rękawiczkach.

Jeśli nie masz w domu zmywarki zmywaj naczynia zawsze w gumowych rękawiczkach.

Zapomnij o tipsach! Sztuczne paznokcie może i zasłonią „na chwilę” zmaltretowaną łuszczycą płytkę ale jedynie pogorszą sprawę. Po ich zdjęciu przekonasz się dlaczego, my stanowczo odradzamy!

Jak leczyć łuszczycę paznokci?


Niestety łuszczycy nie będziesz w stanie wyleczyć domowymi sposobami. Można się wspomagać dietą, kosmetykami, można łagodzić objawy… ale prawdziwym leczeniem musi zając się dermatolog. Jeśli więc podejrzewasz u siebie łuszczycę paznokci jak najprędzej zapisz się na wizytę. 

Łuszczycę paznokci zazwyczaj leczy się:

- Kremami i maściami zawierającymi sterydy
- Naświetlaniem spolaryzowanym
- Lekami zawierającymi witaminę A, D3
- Preparatami zawierającymi pochodne mocznika
- Żelami z kortykosteroidami
- Preparatami z kwasem salicylowym
- Preparatami z dzięgciem
- Preparatami z kalcipotriolem

Niektórzy bagatelizują łuszczycę paznokci i zaprzestają leczenia traktując ją jak defekt kosmetyczny. Nie radzimy jednak tego robić, bo nieleczona może doprowadzić do łuszczycy stawów, a stąd już niedaleka droga do kalectwa.


Czytaj dalej...

Pierwsze objawy łuszczycy

Dziś opowiem wam o pierwszych objawach łuszczycy. Jak ją rozpoznać? Jak nie pomylić jej z łupieżem, alergią albo atopowym zapaleniem skóry? Tego wszystkiego dowiecie się z mojego dzisiejszego artykułu. Zapraszam do lektury i komentowania. Piszcie! Postaram się wam pomóc, rozwiać wątpliwości..


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że łuszczyca to choroba skóry, w których występują zaburzenia psychofizjologiczne. Oznacza to, że istnieje zależność między wypryskiem skórnym, a stanem psychicznym pacjenta.

Czynniki stresowe, które mają wpływ na łuszczycę:

* hałas
* niewłaściwa dieta
* zanieczyszczenie powietrza
* palenie papierosów
* stres
* depresja
* zaburzone relacje społeczne
* konflikty rodzinne
* problemy zawodowe

Łuszczyca jest niezmiernie złośliwą chorobą. Pojawia się na skutek stresu i jednocześnie jej występowanie wywołuje stres. Dlatego większość osób, chorych na łuszczycę wpada w błędne koło. No dobrze, a teraz przyjrzyjmy się pierwszym objawom łuszczycy.

Pierwsze objawy łuszczycy


Wykwit pierwotny - to pierwsza zauważalna zmiana, która powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Wykwit skórny pierwotny to czerwonobrunatna grudka. Takie zmiany na początku zajmują niewielki obszar, a czasem rozprzestrzeniają się. Rana zaczyna się łuszczyć (stąd nazwa choroby) tworząc srebrnoszare łuski po ich zdrapaniu natomiast widoczna jest błyszcząca powierzchnia skóry. 

Szampon przeciw łuszczycy
Pierwszą naturalną reakcją jest próbowanie zdrapania łusek po którym pojawia się krwawienie. Niestety łuszczycy nie da się od tak po prostu zdrapać, łuszczycę trzeba leczyć i to leczenie jest długotrwałe.



Jak odróżnić łuszczycę od AZS?


Zarówno łuszczyca jak i atopowe zapalenie skóry są chorobami naskórka. Osoba, która się na tym nie zna, która pierwszy raz styka się z chorobą skóry może mieć problem z ich odróżnieniem. Czym się różni łuszczyca od AZS?

Cechy wspólne:
*uwarunkowania genetyczne
* choroby mogą być rozpoznane w każdym wieku
* swędzące zmiany skórne występujące najczęściej w zgięciach łokci, kolan
* obie choroby wywołują wstyd 
* obie choroby napędzają strachu przed narażeniem
* obie choroby są przewlekłe i charakteryzują się różnymi etapami remisji
* choroby są nieuleczalne i nieobliczalne, możliwe jedynie do zaleczenia na jakiś czas

Jak widać zarówno łuszczyca jak i AZS mają wiele cech wspólnych. Ponieważ choroby atakują nagle i niespodziewanie będzie nam naprawdę trudno samemu się zdiagnozować. Zewnętrznie oba wypryski są bardzo do siebie podobne. Jednak ważną cechą, która je odróżnia jest to, że AZS wywołane jest alergią. Pojawienie się pęcherzyków na skórze, które są początkiem AZS związane jest z reakcją na różnego rodzaju alergeny: kosmetyki, żywność, konserwanty... Wyprysk skórny pojawia się najczęściej w miejscach, które stykały się z czynnikiem uczulającym. 
Niestety nie mam dobrych wiadomości, bo to o czym napisałam wyżej niestety nie jest regułą i nie u każdej tak "pięknie" to wygląda. Czasami, np. w przypadku alergii pokarmowej ciężko jest domyślić się, że wyprysk, który pojawił się na skórze to początek AZS. 
Warto na początek robić domowe eksperymenty, obserwować swoją skórę i jej reakcje na różne zewnętrzne czynniki, by sprawdzić co powoduje zmiany na naskórku. Nie możemy jednak łudzić się, że sami poradzimy sobie z AZS czy tym bardziej z łuszczycą. Nie poradzimy! Domowymi sposobami możemy się wspomagać, jednak tylko wizyta u dermatologa i specjalistyczne leczenie zapewni nam wygraną z chorobą.
Ja na moim blogu będę was wspierać, obiecuję, że będę wam podrzucać różne pomysły na sprawdzone sposoby walki z łuszczycą, ale pamiętajcie, że najważniejsze jest leczenie u specjalisty!

Na koniec jeszcze podam wam 10 ważnych rad dotyczących walki z łuszczycą:

1. Staraj się unikać stresu
2. Zrezygnuj z alkoholu
3. Zapomnij o papierosach
4. Staraj się nie drapać w chorych miejscach, by nie rozprzestrzeniać choroby
5. Nie używaj myjek, gąbek
6. Unikaj słońca i solarium
7. Stosuj tylko specjalistyczne kosmetyki
8. Zmień dietę, jedz dużo pokarmów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 i  witaminę D
9. Unikaj noszenia ubrań, które mogą pocierać skórę i drażnić zmiany na niej występujące
10. Chroń skórę przed uszkodzeniami, skaleczeniami, otarciami

Masz dość łuszczycy? PRZECZYTAJ!

Czytaj dalej...
STOP LUSZCZYCY! © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka