Wiecie, że dziegieć brzozowy to doskonały środek na łuszczycę? Przekonałam się o tym już nie raz dlatego postanowiłam, że dzisiejszy artykuł poświęcę dziegciowi.
Dziegieć brzozowy to ciemnobrązowa, lepka ciecz powstająca w wyniku rozkładowej suchej destylacji kory brzozowej. Proces produkcyjny dziegciu trwa wiele godzin. W specjalnie przygotowanych dołach ziemnych układa się stosy drewna uszczelnia je mchem i gliną oraz obsypuje ziemią. Powstała podczas palenia substancja spływa do glinianego naczynia umieszczonego na dnie dołu. Dziś nie jest już żadna tajemnicą jak przebiega ten proces, ale w czasach gdy dziegieć był bardzo cenioną substancją tylko nieliczni mogli wiedzieć jak skonstruować taką smolarnię.
Ano własnie, skoro już o historii mowa, zatrzymajmy się chwilę na tym temacie.
Dziegieć brzozowy - łyk historii
Ostatnio zastanawiałam się dlaczego dziegieć kiedyś był tak ceniony i wykorzystywany do wielu różnych celów, a dziś... mało kto o nim słyszał. Hmmm, wina obarczyłabym chyba koncerny farmaceutyczne i ogólny trend zmierzający moim zdaniem donikąd. Jak to się mówi najciemniej pod latarnią, najprostsze rozwiązania są najlepsze, dlaczego więc szukamy rozwiązań skomplikowanych i drogich? Bo wydaje nam się, że jak wydamy pół pensji na lekarza, drugie pół na drogie leki, to zostaniemy wyleczeni z łuszczycy. Niestety ani drogie leki, ani drogi lekarz nam nie pomoże. Z łuszczycą musimy nauczyć się żyć i wcale nie musimy wydawać dużej kasy na specyfiki, które mogą nam pomóc. Ja postawiłam na dziegieć brzozowy.
No tak miały być historyczne ciekawostki, a ja jak zwykle robię dygresje... ;)
No to BAM!
CIEKAWOSTKI O DZIEGCIU BRZOZOWYM:
* Stare porzekadło mówi: "Łyżka dziegciu potrafi zepsuć beczkę miodu", ale tak naprawdę nasi pradziadkowie nie mogli się bez niego obyć. dziegieć brzozowy leczył (i nadal to robi!) niemal każdą chorobę skóry, a jeszcze 100 lat temu nie mieliśmy aż tak wielu kosmetyków, farmaceutyków na schorzenia skórne i wysypki.
* W medycynie ludowej dziegieć brzozowy wykorzystywany był jako środek antyseptyczny i dezynfekujący, leczono nim zwierzęta domowe (choroby racic, kopyt, kości), wykorzystywano go jako smar, klej, uszczelniacz, obronę przed robactwem (smarowano nim lniane ubrania).
* Dziegieć brzozowy stał się tematem przysłów, występował także w utworach słynnych pisarzy i poetów polskich, pisali o nim np.: Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Naruszewicz, Eliza Orzeszkowa, Jan Stanisław Bystroń, Andrzej Sapkowski oraz Jacek Kaczmarski.
Jak więc widzicie dziegieć brzozowy to nie żadne odkrycie. Znany jest już od setek lat, tyle, że ostatnio prawie całkowicie zapomniany.
Szkoda marnować jego cennych właściwości, więc jeśli masz łuszczycę i szukasz sposobu by się jej pozbyć, to myślę, że własnie znalazłeś dobre rozwiązanie :)
Lecznicze właściwości dziegcia brzozowego
Dziegieć brzozowy wykazuje silne działanie:
odkażające
przeciwzapalne
przeciwświądowe
znieczulające miejscowo
wysuszające
przeciwpasożytnicze
przeciwgrzybiczne
Wykorzystywany jest w dermokosmetyce i do produkcji farmaceutyków np. maści leczniczych. Ja jednak polecam "czysty dziegieć brzozowy", wtedy jego stężenie będzie większe i co za tym idzie działanie skuteczniejsze.
Komu polecam stosowanie dziegcia brzozowego?
- osobom cierpiącym na łuszczycę
- chorym na łojotokowe zapalenie skóry
- wszystkim którzy zmagają się z łupieżem
- nastolatkom mającym wypryski skórne
- tym, którzy mają atopowe zapalenie skóry lub borykają się z jakimikolwiek innymi chorobami skóry
Zastosowanie dziegciu jest proste, wystarczy nakładać go regularnie na skórę i czekać na efekt :)
PAMIĘTAJCIE JEDNAK O TYM ŻE:
! długotrwałe stosowanie na dużych powierzchniach skóry wymaga konsultacji lekarskiej
! po zastosowaniu dziegcia na skórę nie należy wystawiać jej na działanie promieni słonecznych
! nie można preparatu stosować w ciąży