Strony

Pierwsze objawy łuszczycy

Dziś opowiem wam o pierwszych objawach łuszczycy. Jak ją rozpoznać? Jak nie pomylić jej z łupieżem, alergią albo atopowym zapaleniem skóry? Tego wszystkiego dowiecie się z mojego dzisiejszego artykułu. Zapraszam do lektury i komentowania. Piszcie! Postaram się wam pomóc, rozwiać wątpliwości..


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że łuszczyca to choroba skóry, w których występują zaburzenia psychofizjologiczne. Oznacza to, że istnieje zależność między wypryskiem skórnym, a stanem psychicznym pacjenta.

Czynniki stresowe, które mają wpływ na łuszczycę:

* hałas
* niewłaściwa dieta
* zanieczyszczenie powietrza
* palenie papierosów
* stres
* depresja
* zaburzone relacje społeczne
* konflikty rodzinne
* problemy zawodowe

Łuszczyca jest niezmiernie złośliwą chorobą. Pojawia się na skutek stresu i jednocześnie jej występowanie wywołuje stres. Dlatego większość osób, chorych na łuszczycę wpada w błędne koło. No dobrze, a teraz przyjrzyjmy się pierwszym objawom łuszczycy.

Pierwsze objawy łuszczycy


Wykwit pierwotny - to pierwsza zauważalna zmiana, która powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Wykwit skórny pierwotny to czerwonobrunatna grudka. Takie zmiany na początku zajmują niewielki obszar, a czasem rozprzestrzeniają się. Rana zaczyna się łuszczyć (stąd nazwa choroby) tworząc srebrnoszare łuski po ich zdrapaniu natomiast widoczna jest błyszcząca powierzchnia skóry. 

Szampon przeciw łuszczycy
Pierwszą naturalną reakcją jest próbowanie zdrapania łusek po którym pojawia się krwawienie. Niestety łuszczycy nie da się od tak po prostu zdrapać, łuszczycę trzeba leczyć i to leczenie jest długotrwałe.



Jak odróżnić łuszczycę od AZS?


Zarówno łuszczyca jak i atopowe zapalenie skóry są chorobami naskórka. Osoba, która się na tym nie zna, która pierwszy raz styka się z chorobą skóry może mieć problem z ich odróżnieniem. Czym się różni łuszczyca od AZS?

Cechy wspólne:
*uwarunkowania genetyczne
* choroby mogą być rozpoznane w każdym wieku
* swędzące zmiany skórne występujące najczęściej w zgięciach łokci, kolan
* obie choroby wywołują wstyd 
* obie choroby napędzają strachu przed narażeniem
* obie choroby są przewlekłe i charakteryzują się różnymi etapami remisji
* choroby są nieuleczalne i nieobliczalne, możliwe jedynie do zaleczenia na jakiś czas

Jak widać zarówno łuszczyca jak i AZS mają wiele cech wspólnych. Ponieważ choroby atakują nagle i niespodziewanie będzie nam naprawdę trudno samemu się zdiagnozować. Zewnętrznie oba wypryski są bardzo do siebie podobne. Jednak ważną cechą, która je odróżnia jest to, że AZS wywołane jest alergią. Pojawienie się pęcherzyków na skórze, które są początkiem AZS związane jest z reakcją na różnego rodzaju alergeny: kosmetyki, żywność, konserwanty... Wyprysk skórny pojawia się najczęściej w miejscach, które stykały się z czynnikiem uczulającym. 
Niestety nie mam dobrych wiadomości, bo to o czym napisałam wyżej niestety nie jest regułą i nie u każdej tak "pięknie" to wygląda. Czasami, np. w przypadku alergii pokarmowej ciężko jest domyślić się, że wyprysk, który pojawił się na skórze to początek AZS. 
Warto na początek robić domowe eksperymenty, obserwować swoją skórę i jej reakcje na różne zewnętrzne czynniki, by sprawdzić co powoduje zmiany na naskórku. Nie możemy jednak łudzić się, że sami poradzimy sobie z AZS czy tym bardziej z łuszczycą. Nie poradzimy! Domowymi sposobami możemy się wspomagać, jednak tylko wizyta u dermatologa i specjalistyczne leczenie zapewni nam wygraną z chorobą.
Ja na moim blogu będę was wspierać, obiecuję, że będę wam podrzucać różne pomysły na sprawdzone sposoby walki z łuszczycą, ale pamiętajcie, że najważniejsze jest leczenie u specjalisty!

Na koniec jeszcze podam wam 10 ważnych rad dotyczących walki z łuszczycą:

1. Staraj się unikać stresu
2. Zrezygnuj z alkoholu
3. Zapomnij o papierosach
4. Staraj się nie drapać w chorych miejscach, by nie rozprzestrzeniać choroby
5. Nie używaj myjek, gąbek
6. Unikaj słońca i solarium
7. Stosuj tylko specjalistyczne kosmetyki
8. Zmień dietę, jedz dużo pokarmów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 i  witaminę D
9. Unikaj noszenia ubrań, które mogą pocierać skórę i drażnić zmiany na niej występujące
10. Chroń skórę przed uszkodzeniami, skaleczeniami, otarciami

Masz dość łuszczycy? PRZECZYTAJ!

3 komentarze:

  1. lista czego unikać w sytuacji łuszczycy jest długa...w zasadzie lepiej nie wychodzić z domu, z tego co piszesz, w walce z łuszczycą warto najpierw zmienić tryb życia, dieta, wyjazd na wakacje, a leki trzeba traktować pomocniczo, bo po co się szprycować niewiadomo czym jeśli zmiana tryby życia może pomóc

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do punktu: 6.Unikaj słońca i solarium. Dermatolog poradził mi wręcz chodzenie do solarium aby zmniejszyć objawy łuszczycy. Do solarium nie chodzą, ale rzeczywiście podczas wakacji zmiany znikają i pod wpływem słońca zostają jedynie nieopalone, blade placki na skórze. To jak to właściwie z tym opalaniem jest?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Różnie to bywa z tym opalaniem. Zdania są podzielone. Jednym opalanie pomaga innym szkodzi. Zależy od skóry i rodzaju łuszczycy.

      Usuń